Меѓународен аеродром Јап

(Пренасочено од Јапски аеродром)


Меѓународниот аеродром Јап (англ. Yap International Airport); (IATA: YAPICAO: PTYAFAA LID: T11) е аеродром на островот Јап, кој е главен остров на сојузната држава Јап во рамките на СД Микронезија.

Меѓународен аеродром Јап

Yap International Airport
YapAirport.jpg
  • IATA: YAP
  • ICAO: PTYA
  • FAA LID: T11
    YAP is located in СД Микронезија
    YAP
    Местоположба на аеродромот во рамките на СД Микронезија
Summary
Airport typeјавен
Operatorвладата
LocationЈап
Elevation AMSL91 ft / 28 m
Coordinates09°29′56″N 138°04′57″E / 9.49889° N; 138.08250° E / 9.49889; 138.08250Координати: 09°29′56″N 138°04′57″E / 9.49889° N; 138.08250° E / 9.49889; 138.08250
[[Runway|Предлошка:Colors]]
Предлошка:Infobox airport/datatable

АвиопревознициУреди

АвиопревознициДестинации
United AirlinesГуам, Корор

Надворешни врскиУреди