Take a Bow е петтиот реализиран сингл од албумот Good Girl Gone Bad, но исто така и првиот сингл од ре-реализираната верзија на албумот наречена Good Girl, Gone Bad:Reloaded на барбадоската Р&Б пејачка Ријана. Песната е дело на Р&Б композиторот Не-Јо, а во продукција на Stargate.

„Take a Bow“
TakeaBow.jpg
Сингл од Ријана
од албумот Good Girl, Gone Bad:Reloaded
Издаден 15 април 2008 (САД)
Формат ЦД Сингл, дигитален доунлоад
Снимен 2008
Жанр Поп, Р&Б
Должина 3:49
Издавачка куќа Def Jam Recordings
Композитор Не-Јо, Т.Е. Хермансен, М.С. Ериксен
Продуцент Stargate
Хронологија на синглови на Ријана
Don't Stop the Music
(2007)
„Take a Bow“
(2008)
„If I Never See Your Face Again“
(2008)

Реализација на синглотУреди

Песната беше промовирана на 14 март 2008[1], а во медија беше пуштена ден подоцна истиот ден.[2] Официјално беше реализирана во U.S. top 40 радиото на 15 април 2008 и во iTunes на 6 мај 2008 каде што песната се покажа како многу популарна во САД, но исто така и интернационално. Синглот го достигна првото место во американскиот, канадскиот, британскиот, ново зеландскиот, данскиот и ирскиот iTunes, а стигна и на ТОП 10 во уште 18 земји низ целиот свет.[3]. Во Велика Британија синглот беше реализиран на 12 мај. Во Европа беше реализиран месец подоцна на 6 јуни. Во Франција песната беше реализирана скоро 2 месеца, после нејзиното реализирање во Европа и тоа на 21 јули 2008.

Објаснување на текстотУреди

Во песната се работи за несреќната љубов која таа (Ријана) ја има со својот партнер. Таа го „фаќа на дело“ со друга девојка и тој низ песната и се извинува на неа , но таа нема прошка за него.

ВидеоУреди

Музичкото видео за песната е снимено во Венеција, Италија во режија на Ентони Медлер кој има режирано неколку од нејзините претходни видеа. Видеото беше номинирано за „Најдобро женско видео“ и „Најдобра режија“ на МТВ Музичките награди 2008.

Список на песниУреди

САД промо ЦД сингл (DEFR16884-2)[4]
 1. "Take a Bow" (верзија од албумот) - 3:46
 2. "Take a Bow" (инструментална верзија) - 3:46
Интернационален ЦД Сингл (1774172)[5]
 1. "Take a Bow" (верзија од албумот) - 3:46
 2. "Don't Stop the Music" (Solitaire's More Drama Remix) - 8:08
ГР надополнет ЦД сингл (602517719262)[6]
 1. "Take a Bow" (верзија од албумот) - 3:46
 2. "Don't Stop the Music" (Solitaire's More Drama Remix) - 8:08
 3. "Take a Bow" (инструментална верзија) - 3:46
 4. "Take a Bow" (видео)
ГР 12" грамофонски диск (1773578)[7]

Страна A & B

 1. "Take a Bow" (верзија од албумот) - 3:46
 2. "Don't Stop the Music" (Solitaire's More Drama Remix) - 8:08

Take a Bow: РемиксиУреди

ЕУ промо ЦД сингл (RIBOWCDX1)[8]
 1. "Take a Bow" (Seamus Haji & Paul Emanuel Radio Edit) – 03:56
 2. "Take a Bow" (Tony Moran & Warren Rigg Encore Radio Edit) – 04:02
 3. "Take a Bow" (Groove Junkies Moho Radio Edit) – 03:52
 4. "Take a Bow" (Subkulcha Radio Edit) – 04:21
 5. "Take a Bow" (Seamus Haji & Paul Emanuel Club) – 08:34
 6. "Take a Bow" (Tony Moran & Warren Rigg Encore Club) – 09:18
 7. "Take a Bow" (Groove Junkies Moho Club) – 07:21
 8. "Take a Bow" (Subkulcha Club) – 06:16
 9. "Take a Bow" (Groove Junkies Moho Dub) – 06:42
 10. "Take a Bow" (Groove Junkies Moho Dubstrumental) – 06:42
Дигитално ЦД (ремикси)[9]
 1. "Take a Bow" (Seamus Haji & Paul Emanuel Club Mix) – 08:34
 2. "Take a Bow" (Tony Moran & Warren Rigg's Encore Club Mix) – 09:18
 3. "Take a Bow" (Groove Junkies MoHo Club Mix) – 07:21
 4. "Take a Bow" (Subkulcha Club Mix) – 06:16
 5. "Take a Bow" (Groove Junkies Moho Dub) – 06:41

НаводиУреди

 1. „Take a Bow“. KIIS-FM. 2008-03-14. Посетено на 2008-03-14.[мртва врска]
 2. Hillary Crosley (2008-03-14). „Rihanna Re-Releases "Good Girl" With New Ne-Yo Track“. Billboard.com. Посетено на 2008-03-14.
 3. Apple - iTunes - iTunes Store - Charts - Top 10 Songs
 4. http://eil.com/shop/moreinfo.asp?catalogid=434069
 5. http://www.discogs.com/release/1509559
 6. http://www.discogs.com/release/1369143
 7. http://www.discogs.com/release/1423557
 8. http://www.discogs.com/release/1439754
 9. CD Remixes on Amazon.com.