Да не биде помешан со неговиот албум Clapton од 1973 година

Clapton е дваесетиот студиски албум од англискиот блуз-рок гитарист, пејач и текстописев Ерик Клептон. Албумот е издаден на 27 септември, 2010 во Обединетото Кралство, а следниот ден и во САД.[7][8] Овој албум е првиот студиски албум после четири години, изработен по Клептоновиот дует со Џ. В. Кејл во The road to Escondido (2006), а е направен од микс на нов материјал и преработени песни. Клептон рекол: „Овој албум не е ни најмалку тоа што требаше да биде. Албумот излезе подобро од нашите очекувања, на некој начин јас само допуштив тоа да се случи.“[7]

Clapton
Студиски албум од Ерик Клептон
Издаден27 септември 2010 (2010-09-27)
ЖанрБлуз рок
Траење61:55
Издавачка куќаReprise Records
ПродуцентЕрик Клептон, Доили Бремхал II, Џастин Стенли
Ерик Клептон — Хронологија
Live from Madison Square Garden
(2009)
Clapton
(2010)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 4.5/5 ѕвездички[1]
Billboard (фаворизиран)[2]
Entertainment Weekly C[3]
Los Angeles Times 3.5/4 ѕвездички[4]
PopMatters 6/10 ѕвездички[5]
Rolling Stone 4/5 ѕвездички[6]

Clapton дебитираше со бројот седум на музичките листи во ОК и е неговиот највисоко рангиран албум на листата по „Reptile“ од 2001. Во САД на листата Билборд 200 се искачи на шестата позиција продавајќи 47,000 копии во првата недела на музичката листа.[9] Во Австрија, Данска, Германија, Норвешка, Шпанија, Шведска и Швајцарија албумот се искачи помеѓу првите пет.

Список на песниУреди

 1. „Travelin' Alone“ (Мелвин Џексон) – 3:56
 2. „Rocking Chair“ (Хоги Кармајкл) – 4:04
 3. „River Runs Deep“ (Џ. В. Кејл) – 5:52
 4. „Judgement Day“ (Снуки Прајор) – 3:13
 5. „How Deep Is the Ocean?“ (Ирвинг Берлин) – 5:29
 6. „My Very Good Friend the Milkman“ (текст:Џони Бјурки, музика: Харолд Спина) – 3:20
 7. „Can't Hold Out Much Longer“ (Литл Волтер) – 4:08
 8. „That's No Way to Get Along“ (Роберт Вокинс) – 6:07
 9. „Everything Will Be Alright“ (Кејл) – 3:51
 10. „Diamonds Made from Rain“ (Доили Бремхал II, Ника Коста, Џастин Стенли) – 4:22
 11. „When Somebody Thinks You're Wonderful“ (Хери М. Вудс) – 2:51
 12. „Hard Times Blues“ (Лејни Хардин) – 3:45
 13. „Run Back to Your Side“ (Бремхач, Ерик Клептон) – 5:17
 14. „Autumn Leaves“ (Џозеф Косма, Џони Мерсер, Жак Превер) – 5:40
ericclapton.com „Deluxe Limited Edition“ бонус песна
 1. „You Better Watch Yourself“
Барнс & Нобл и „Best Buy“ бонус песна
 1. „Take a Little Walk with Me“
iTunes бонус песна
 1. „I Was Fooled“
Amazon.com бонус песна
 1. „Midnight Hour Blues“

ЛичностиУреди

Следниве луѓе допринеле во изработката на Clapton:[10][11]

Изведувачи
Продукција
 • Ерик Клептон, Доили Бремхал II, Џастин Стенли - продуценти
 • Доили Бремхал II – фотографија
 • Најгел Карол - фотографија
 • Деби Џонсон - продуцентски координатор

Највисоки позиции на музичките листи и сертификатиУреди

Музички листиУреди

Листа (2010) Позиција
Australian Albums Chart[12] 21
Austrian Albums Chart[13] 5
Belgian Albums Chart (Флендерс)[14] 16
Ultratop (Валонија)[15] 8
Canadian Albums Chart[16] 7
Czech Albums Chart[17] 3
Danish Albums Chart[18] 3
Dutch Albums Chart[19] 9
European Top 100 Albums[20] 3
Finnish Albums Chart[21] 16
French Albums Chart[22] 10
German Albums Chart[23] 3
Greek Albums Chart[24] 36
Hungarian Albums Chart[25] 6
Irish Albums Chart[26] 20
Italian Albums Chart[27] 6
Mexican Albums Chart[28] 66
New Zealand Albums Chart[29] 11
Norwegian Albums Chart[30] 5
Polish Albums Chart[31] 7
Spanish Albums Chart[32] 5
Swedish Albums Chart[33] 5
Swiss Albums Chart[34] 4
UK Albums Chart[35] 7
Billboard 200[36] 6

Годишни музички листиУреди

Листа (2010) Позиција
Danish Albums Chart[37] 48
German Albums Chart[38] 69

СертификатиУреди

Држава Сертификат
Данска злато[39]

НаводиУреди

 1. Стивен Томас Ерлвајн. „„Clapton“ - преглед“. „Allmusic“. конс. 2 октомври, 2010. 
 2. Граф, Гери (17 септември, 2010). „Ерик Клептон најавува нов соло албум „Clapton““. Billboard. конс. 3 октомври, 2010. 
 3. Кот, Грег (21 септември, 2010). „„Clapton““. Entertainment Weekly. конс. 3 октомври, 2010.  Text " Music " ignored (помош); Text " EW.com" ignored (помош);
 4. Луис, Ренди (28 септември, 2010). „Преглед на албумот „Clapton“ од Ерик Клептон и Фил Колинс“. Los Angeles Times. конс. 3 октомври 2010.  Text " Pop & Hiss " ignored (помош); Text " „Los Angeles Times“" ignored (помош);
 5. Кобер-Лејк, Џастин (7 октомври, 2010). „Ерик Клептон: „Clapton“ - „PopMatters““. „PopMatters“. конс. 8 октомври, 2010. 
 6. Фрики, Дејвид (28 септември, 2010). „„Clapton“ од Ерик Клептон“. Rolling Stone. конс. 2 октомври, 2010.  Text " „Rolling Stone Music“ " ignored (помош); Text " Music Reviews " ignored (помош);
 7. 7,0 7,1 Слушајте четири нови песни од „Clapton“ на Whereseric.com - Where Is Eric - 2 септември, 2010
 8. Липшутз, Џејсон (18 август, 2010). „Ерик Клептон најавува нов соло албум, „Clapton““. издавател Билборд. конс. 3 октомври, 2010. 
 9. Колфилд, Кеит. Kenny Chesney Claims Sixth No. 1 Album With „Whiskey“. Билборд. издавател „Billboard.biz“. конс. 7 октомври, 2010.  Unknown parameter |datge= ignored (помош);
 10. „Клептон „[B&N Exclusive Version]“, Ерик Клептон, музички компакт диск - Барнс & Нобл“. Music.barnesandnoble.com. 28 септември, 2010. конс. 3 октомври, 2010. 
 11. „((( Клептон > Заслуги )))“. издавател „allmusic“. 28 септември, 2010. конс. 3 октомври, 2010. 
 12. „„australian-charts.com“ - Ерик Клептон - Клептон“. <nowiki />ARIA Charts<nowiki />. издавател „Hung Medien“. конс. 3 октомври, 2010. 
 13. „Ерик Клептон - Клептон - „austriancharts.at““. <nowiki />Ö3 Austria Top 40<nowiki /> (Германски). издавател „Hung Medien“. конс. 7 октомври, 2010. 
 14. „„ultratop.be“ - Ерик Клептон - Клептон“. <nowiki />Ultratop<nowiki /> (Германски). издавател „ULTRATOP & Hung Medien“ / hitparade.ch. конс. 3 октомври, 2010. 
 15. „„ultratop.be“ - Ерик Клептон - Клептон“. <nowiki />Ultratop<nowiki /> (Француски). издавател „ULTRATOP & Hung Medien“ / hitparade.ch. конс. 3 октомври, 2010. 
 16. „Албум на Ерик Клептон & историја на песните во музичките листи“. <nowiki />Canadian Albums Chart за Ерик Клептон<nowiki />. издавател „Nielsen Business Media“. конс. 15 октомври, 2010. 
 17. „„ČNS IFPI““. <nowiki />Hitparáda - TOP50 Prodejní<nowiki /> (Чешки). издавател „IFPI Czech Republic“. конс. 21 октомври, 2010. 
 18. „„danishcharts.com“ - Ерик Клептон - Клептон“. <nowiki />International Federation of the Phonographic Industry<nowiki />. издавател „Hung Medien“. конс. 8 октомври, 2010. 
 19. „„dutchcharts.nl“ - Ерик Клептон - Клептон“. <nowiki />MegaCharts<nowiki /> (Dutch). издавател „Hung Medien“ / hitparade.ch. конс. 3 октомври, 2010. 
 20. „Албуми на Ерик Клептон & историја на песните во музичките листи“. <nowiki />European Top 100 Albums за Ерик Клептон<nowiki />. издавател „Nielsen Business Media“. конс. 15 октомври, 2010. 
 21. „„finnishcharts.com“ - Ерик Клептон - Клептон“. <nowiki />Finland's Official List<nowiki />. издавател „Hung Medien“. конс. 21 октомври, 2010. 
 22. „Топ албуми : „Raphaël détrône Zazie““ (Француски). издавател „Chartsinfrance“. конс. 5 октомври, 2010. 
 23. „„Musicline.de - Chartverfolgung“ - КЛЕПТОН, ЕРИК - Клептон“. <nowiki />Media Control Charts<nowiki /> (Германски). издавател „PhonoNet GmbH“. конс. 9 октомври, 2010. 
 24. „„greekcharts.com“ - Ерик Клептон - Клептон“. <nowiki />IFPI Greece<nowiki />. издавател „Hung Medien“. конс. 21 октомври 2010. 
 25. „„MAHASZ - Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége““. издавател „mahasz.hu“. конс. 07.10.2010. 
 26. „„Chart Track““. <nowiki />Irish Albums Chart<nowiki />. издавател „GfK“. конс. 3 октомври, 2010. 
 27. „„FIMI““. <nowiki />Italian Albums Chart<nowiki />. издавател „fimi“. конс. 8 октомври, 2010. 
 28. „„mexicancharts.com“ - Ерик Клептон - Клептон“. <nowiki />Asociación Mexicana de Productores de Fonogramas y Videogramas<nowiki />. издавател „Hung Medien“. конс. 7 октомври, 2010. 
 29. „„charts.org.nz“ - Ерик Клептон - Клептон“. <nowiki />Recording Industry Association of New Zealand<nowiki />. издавател „Hung Medien“. конс. 7 октомври, 2010. 
 30. „„norwegiancharts.com“ - Ерик Клептон - Клептон“. <nowiki />VG-lista<nowiki />. издавател „Hung Medien“. конс. 15 октомври, 2010. 
 31. „„OLiS“ - Ерик Клептон - Клептон“. <nowiki />OLiS<nowiki />. издавател „ZPAV“. конс. 11 октомври, 2010. 
 32. „„spanishcharts.com“ - Ерик Клептон - Клептон“. <nowiki />Productores de Música de España<nowiki />. издавател „Hung Medien“. конс. 15 октомври, 2010. 
 33. „„swedishcharts.com“ - Ерик Клептон - Клептон“. <nowiki />Sverigetopplistan<nowiki />. издавател „Hung Medien“. конс. 8 октомври, 2010. 
 34. „Ерик Клептон - Клептон - „hitparade.ch““. <nowiki />Swiss Music Charts<nowiki /> (Германски). издавател „Hung Medien“. конс. 8 октомври, 2010. 
 35. „„Archive Chart““. <nowiki />UK Albums Chart<nowiki />. издавател „The Official Charts Company“. конс. 3 октомври, 2010. 
 36. „Албум на Ерик Клептон & историја на песните во музичките листи“. <nowiki />Билборд 200 за Ерик Клептон<nowiki />. издавател „Nielsen Business Media“. конс. 15 октомври, 2010. 
 37. „„Album 2010 Top-100““. <nowiki />International Federation of the Phonographic Industry<nowiki /> (дански). издавател „Nielsen Company“. 2010. Архивирано од изворникот на 01.29.2010. 
 38. http://www.viva.tv/charts/viva-album-jahrescharts-2010-2010-211/
 39. „„Guld og platin“ 2011“ (дански). издавател „International Federation of the Phonographic Industry“. 10.01.2011. конс. 16.02.2011. 

Надворешни врскиУреди