820 Адријана

астероид

820 Адријанаастероид со привремена ознака 1916 ZB, е исклучително темен астероид од надворешната област на астероидниот појас, со пречник од 59 km. Откриен е од германскиот астроном Макс Волф во Хајделбершката опсерваторија во јужна германија, на 30 март 1916 година.[3]

820 Адријана
Откривање [1]
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделбершка опсерваторија
Откриено30 март 1916
Ознаки
MPC ознака820 Адријана
Наречена по
непознато[2]
1916 ZB · 1934 NA1
1934 PV · 1935 SE
1975 YP
главен астероиден појас
Орбитални особености [1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување80,57 а (29427 d)
Апхел3.2848 ае (491.40 )
Перихел2.9746 ае (444.99 Gм)
3.1297 ае (468.20 Gм)
Занесување0,049550
5,54 а (2022,3 d)
284,54°
0° 10м 40.836с / ден
Наклон5,9337°
118,47°
193,08°
Земјино НРОП1.95997 ае (293.207 Gм)
Јупитерово НРОП1.8749 ае (280.48 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,203
Физички особености
Среден полупречник
29.325±1.25 km (IRAS:26)
0.0204±0.002 (IRAS:26)[1]
10,4[1]

Астероидот е во орбита околу Сонцето на растојание од 3–3,3 АЕ еднаш на секои 5 години и 7 месеци (2.027 дена). Орбитата има занесување од 0,05 и е наклонета за 6 степени во однос на рамнината на еклиптиката.[1] Според истражувањата направени со Инфрацвениот астрономски сателит, ИЦАС, површината на астероидот има крајно мало албедо од 0,02.[1] спектралниот тип на телото е сè уште непознат, како и вртежниот период. До 2014 година, има само 22 астероиди со непознат вртежен период меѓу првите 1000 астероиди(Погледај те и 398 Адмета).

Дали постои поврзаност со некоја личност при именувањето е непознат факт.[2]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „JPL Small-Body Database Browser: 820 Adriana (1916 ZB)“ (2015-12-10 last obs.). Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 4 May 2016.
  2. 2,0 2,1 Schmadel, Lutz D. (2003). Dictionary of Minor Planet Names – (820) Adriana. Springer Berlin Heidelberg. стр. 76. ISBN 978-3-540-29925-7. Посетено на 9 January 2016.
  3. „820 Adriana (1916 ZB)“. Minor Planet Center. Посетено на 9 January 2016.

Надворешни врскиУреди