712 Боливијана

астероид

712 Боливијанаастероид во астероидниот појас. Објектот е именуван по Симон Боливар. Астероидот бил откриен во опсерваторијата во Аресибо во периодот од 29 октомври до 1 ноември 2005 година.[2][3]

712 Боливијана
Откривање[1]
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено19 март 1911
Ознаки
1911 LO, 1966 KD, 1972 XL2
Астероиден појас
Орбитални особености[1]
Епоха 27 август 2011 (ЈД 2455800,5)
Афел3,05530357 ае
Перихел2,0972113 ае
2,576257452 ае
Занесеност0,18594652
4,13515786 а (1510,366409 д)
149,68523°
Наклон12,762072°
230,90754°
181,62178°
Физички особености
Димензии127,6 км[1]
11,732 ч[1]
Албедо0,051[1]
Спектрален тип
C (Толен),ж,[1]
X (SMASSII)[1]
8,32[1]
B−V=0,74,[1]
U−B=0,35[1]

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 1,9 „JPL Small-Body Database Browser: 712 Boliviana“ (2011-06-07 last obs). Посетено на 2011-11-14.
  2. Mike Nolan (2012-01-18). „Scheduled Arecibo Radar Asteroid Observations“. Planetary Radar at Arecibo Observatory. Архивирано од изворникот на 2012-04-28. Посетено на 2012-01-27.
  3. „Radar-Detected Asteroids and Comets“. NASA/JPL Asteroid Radar Research. Посетено на 2012-01-27.

Надворешни врски уреди