472 Рим

астероид

472 Римастероид од главниот појас со пречник од 50 км, откриен од Лујџи Карнера на 11 јули 1901 г. Има привремена ознака 1901 GP. Името му го дал Антонио Абети, во чест на градот Рим.[3]

472 Рим
Откривање[1]
ОткривачЛујџи Карнера
Откриено11 јули 1901
Ознаки
1901 GP
Орбитални особености[1]
Епоха 23 јули 2010 (ЈД 2455400,5)
2,5432 ае (a)
Занесеност0,0948
4,06 г
Наклон15,802°
127,255°
Физички особености
Димензии47,27 км [1]
9,8007 ± 0,0009 ч[2]
0,2138[1]
8,92[1]

На 8 јули 2010 г. астероидот ја покрил ѕвездата Делта Змијоносец во врметраење од 5 секунди. Патеката минала низ Средна Европа долж појас Стокхолм-Копенхаген-Бремен-Нант-Билбао. Ова досега едиственото прикривање видливо со голо око во XXI век.[4]

Астероидот е член на диманичкото Мариино семејство кое веројатно настанало како резултат на судирниот распад на матично тело.[5]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Yeomans, Donald K. „JPL Small-Body Database Browser“. NASA/JPL. Архивирано од изворникот на 2010-07-01. Посетено на 2010-07-06.
  2. Sheridan, Edwin E. (2003). „Rotation periods and lightcurve photometry of 322 Phaeo and 472 Roma“. The Minor Planet Bulletin. Minor Planets Section of the Association of Lunar and Planetary Observers. 30 (2): 28. Bibcode:2003MPBu...30...28S. ISSN 1052-8091.
  3. Schmadel, Lutz D. (2003). Dictionary of minor planet names. Physics and astronomy online library (5. изд.). Springer. стр. 52. ISBN 3-540-00238-3.
  4. Koschny, Detlef (July 2, 2010). „Watch While an Asteroid Eats a Star“. Space Situational Awareness. ESA. Архивирано од изворникот 2010-07-07. Посетено на 2010-07-06.
  5. Veeder, G. J.; и др. (March 1995), „Eos, Koronis, and Maria family asteroids: Infrared (JHK) photometry“, Icarus, 114, стр. 186–196, Bibcode:1995Icar..114..186V, doi:10.1006/icar.1995.1053, CiteSeerX: 10.1.1.31.2739.