385 Илматар

астероид

385 Илматар — голем астероид од главниот појас .

385 Илматар
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено1 март 1894
Ознаки
Наречена по
Илматар
1894 AX
Главен појас
Орбитални особености
Епоха 30 јануари 2005 (ЈД 2453400.5)
Афел480,308 Gm (3,211 ае)
Перихел372,044 Gm (2,487 ае)
426,176 Gm (2,849 ае)
Занесеност0,127
1756,245 ден (4,81 a)
17,65 km/s
25,258°
Наклон13,567°
345,256°
188,316°
Физички особености
Димензии92,0 km
Масанепозната
Средна густина
непозната
непозната
непозната
62,35 ч
Албедонепознато
Температуранепозната
Спектрален тип
S
7,49

Откриен од страна на германскиот астроном Макс Волф на 1 март 1894 година во Хајделберг.[1] Именуван е по Илматар, воздушен девствен дух. Неговата маса е непозната. Неговиот вртежен момент изнесува 62,35 ч.

Орбита на астероидот 385 Илматар

Наводи уреди

  1. „Physics and Astronomy > Dictionary of Minor Planet Names > (385) Ilmatar“. Springer Reference. Посетено на 20 October 2014.