Шорштет (германски: Schorstedt) е село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бизмарк.

Шорштет
Градски дел во Бизмарк
Шорштет is located in Германија
Шорштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Град Бизмарк
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 39 м
Население 297  (31 декември 2006)
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39606
Повик. бр. 039328
Портал stadt-bismark.de/schorstedt
Координати 52°43′0″N 11°39′0″E / 52.71667° N; 11.65000° E / 52.71667; 11.65000Координати: 52°43′0″N 11°39′0″E / 52.71667° N; 11.65000° E / 52.71667; 11.65000