Шопсдорф (германски: Schopsdorf) — село и поранешна општина во округот Јерихов, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била дел од општинската заедница Мекерн-Лобург-Флеминг. Планираното спојување со градот Мекерн било оспорено од административниот суд во Десау во август 2011.[1] Од 1 јули 2012 припаѓа на градот Гентин.

Шопсдорф
Место во Гентин
Грб на Шопсдорф
Шопсдорф is located in Германија
Шопсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јерихов
Град Гентин
Место единици 2
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 63 м
Население 263  (31 декември 2009)
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39291
Повик. бр. 039225
Координати 52°14′N 12°13′E / 52.233° N; 12.217° E / 52.233; 12.217Координати: 52°14′N 12°13′E / 52.233° N; 12.217° E / 52.233; 12.217

НаводиУреди