Мекерн-Лобург-Флеминг

Мекерн-Лобург-Флеминг (германски: Möckern-Loburg-Fläming, до јули 2007: „Мекерн-Флеминг“) била заедница на општини во округот Јериховер Ланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓала на околу 30 километри источно од Магдебург. Седиштето на заедницата на општини било во Мекерн. Била распуштена на 1 јули 2012, кога Шопсдорф му се придружил на градот Гентин.

ПоделбаУреди

Заедницата на општини Мекерн-Лобург-Флеминг се состоела од следниве општини:

  1. Мекерн
  2. Шопсдорф

Надворешни врскиУреди


Координати: 52°08′N 11°57′E / 52.133° N; 11.950° E / 52.133; 11.950