Шопов Рид (Ново Село)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Шопов Ридархеолошко наоѓалиште во Ново Село, Општина Ново Село.

Шопов Рид
археолошко наоѓалиште
Шопов Рид is located in Македонија
Шопов Рид
Местоположба на Шопов Рид во Македонија
Местоположба 41°24′50″N 22°52′51″E / 41.41389° N; 22.88083° E / 41.41389; 22.88083Координати: 41°24′50″N 22°52′51″E / 41.41389° N; 22.88083° E / 41.41389; 22.88083
Основни податоци
Место Ново Село
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Претставува могила од римско време. Во непосредната близина на наоѓалиштето Чука се наоѓаат две могили со пречник во основата од околу 30 м, од кои едната е оштетена[1].

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069