Коштуница (Ново Село)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Коштуница археолошко наоѓалиште во Ново Село, Општина Ново Село.

Коштуница
археолошко наоѓалиште
Коштуница is located in Македонија
Коштуница
Местоположба на Коштуница во Македонија
Местоположба 41°24′50″N 22°52′51″E / 41.41389° N; 22.88083° E / 41.41389; 22.88083Координати: 41°24′50″N 22°52′51″E / 41.41389° N; 22.88083° E / 41.41389; 22.88083
Основни податоци
Место Ново Село
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Претставува населба од римско време. Во ливадите што се наоѓаат на 1 км источно од селото има голема могила со пречник во основата од 35 м. На врвот има ископан бункер со кој могилата е значително оштетена[1].

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069