Бел Рид (Ново Село)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Бел Ридархеолошко наоѓалиште во Ново Село, Општина Ново Село.

Бел Рид
археолошко наоѓалиште
Бел Рид is located in Македонија
Бел Рид
Местоположба на Бел Рид во Македонија
Местоположба 41°24′50″N 22°52′51″E / 41.41389° N; 22.88083° E / 41.41389; 22.88083Координати: 41°24′50″N 22°52′51″E / 41.41389° N; 22.88083° E / 41.41389; 22.88083
Основни податоци
Место Ново Село
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Претставува населба од доцноантичкото време. На 500 м северозападно од селото се издига висок рид на кој се пронајдени остатоци од темели на неколку објекти, а на површината има фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди[1].

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069