Чука (Ново Село)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Чукаархеолошко наоѓалиште во Ново Село, Општина Ново Село.

Чука
археолошко наоѓалиште
Чука is located in Македонија
Чука
Местоположба на Чука во Македонија
Местоположба 41°24′50″N 22°52′51″E / 41.41389° N; 22.88083° E / 41.41389; 22.88083Координати: 41°24′50″N 22°52′51″E / 41.41389° N; 22.88083° E / 41.41389; 22.88083
Основни податоци
Место Ново Село
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Претставува населба и могила од доцноантичкото време. На работ на селото, на блага падина со површина од 150 × 120 м, која се спушта кон југ, има фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди, како и парчиња згура од топено железо. Нивната најголема концентрација е во нивите на С. Георгиев и И. Патулев. На теренот има и траги од уништена могила[1].

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069