Градиште (Ново Село)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Градиштеархеолошко наоѓалиште во Ново Село, Општина Ново Село.

Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°24′50″N 22°52′51″E / 41.41389° N; 22.88083° E / 41.41389; 22.88083Координати: 41°24′50″N 22°52′51″E / 41.41389° N; 22.88083° E / 41.41389; 22.88083
Основни податоци
Место Ново Село
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Претставува населба од доцноантичкото време. Се наоѓа на 4 км северно од селото. Претставува висок доминантен рид со зарамнето плато, со површина од 150 h 100 м, на кое има зачувани остатоци од темели на бедем широк 1,60 м, граден од камен и варов малтер. На површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди