Шлезен (германски: Schlesen) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Шлезен
Грб на Шлезен
Шлезен во рамките на Германија
Шлезен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Зелент/Шлезен
Градоначалник Петер Вигнер (ДХС)
Основни податоци
Површина 7,99 км2
Надм. височина 34 м
Население 554 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24256
Повик. бр. 04303
Портал www.amt-selent-
schlesen.de
Местоположба на Шлезен во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°19′N 10°20′E / 54.317° СГШ; 10.333° ИГД / 54.317; 10.333

Наводи

уреди
  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)