Шенкирхен (германски: Schönkirchen) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Шенкирхен
Црква Св. Богородица во Шенкирхен
Црква Св. Богородица во Шенкирхен
Црква Св. Богородица во Шенкирхен
Грб на Шенкирхен
Шенкирхен во рамките на Германија
Шенкирхен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Шрефенборн
Градоначалник Петер Цимприх (СДП)
Основни податоци
Површина 16,02 км2
Надм. височина 27 м
Население 6.819 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 426 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24232
Повик. бр. 0431, 04348
Портал www.amt-
schrevenborn.de
Местоположба на Шенкирхен во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°20′30″N 10°13′27″E / 54.34167° СГШ; 10.22417° ИГД / 54.34167; 10.22417Координати: 54°20′30″N 10°13′27″E / 54.34167° СГШ; 10.22417° ИГД / 54.34167; 10.22417

Наводи уреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)