Шарл V Мудриот

(Пренасочено од Шарл V)
Шарл V Мудриот
Крал на Франција
Шарл V Мудриот
На престол8 април 1364 - 16 септември 1380
Крунисување19 мај 1364
ПретходникЈован II
НаследникШарл VI
Почивалиште
ДецаШарл VI
Луј Валоа, војвода од Орлеан
Катерина Валоа
ДинастијаВалоа
ТаткоЈован II
МајкаБона Луксембуршка

Шарл V Мудриот (роден на 21 јануари 1338 во Венсен - починал на 16 септември 1380 во Бат на Марна) бил крал на Франција од династијата Валоа. Неговото владеење се одликува со враќање на изгубените територии од почетокот на Стогодишната војна. Бил многу млад кога станал регент, време во кое неговиот татко, кралот Јован II Добриот бил во заробеништво на Англичаните. Неговите победи биле поништени со неуспесите на неговите наследници, и вратените територии биле повторно загубени.


Претходник
Јован II
Крал на Франција
1364-1380
Наследник
Шарл VI