Шарлевил Мезјер (француски: Charleville-Mézières) — општина во северна Франција и главен град на департманот Ардени во регионот Шампања-Ардени. Расположена е на брегот на реката Меза.

Шарлевил Мезјер
Charleville-Mézières
Војводскиот дворец
Војводскиот дворец
Грб на Шарлевил Мезјер
Шарлевил Мезјер is located in Франција
Шарлевил Мезјер
Шарлевил Мезјер
Местоположба во регионот Шампања-Ардени
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Champagne-Ardenne" does not exist|270px|Шарлевил Мезјер во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Champagne-Ardenne" does not exist]]
Шарлевил Мезјер
Координати: 49°46′19″N 4°42′58″E / 49.7719° СГШ; 4.7161° ИГД / 49.7719; 4.7161
ЗемјаФранција
РегионШампања-Адрени
ДепартманАрдени
ОкругШарлевил Мезјер
Општ. заедницаКер Дарден
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Борис Равињон
Површина131,44 км2 (1,214 ми2)
Население (2009)249.975
 • Густина16/км2 (41/ми2)
INSEE/Пошт. бр.08105 / 08000
Надм. висина133 м
(прос. 148 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Историја уреди

Општината Шарлевил Мезјер е создадена во 1966 г. со составување на пет поранешни општини, кои веќе образувале агломерација. Тие општини биле: Шарлевил, Етјон, Мезјер, Моон и Монси Сен Пјер. Општината Ле Те веќе била припоена кон Мезјер во 1965.

Шарлевил-Мезјер има население од околу 51.000 жители.

Население уреди

Население по години
1793180018061821183118361841184618511866
72407724843083207773887898759353916211.244
Население по години
18721876188118861891189619011906
12.67613.75916.18516.90617.39017.80518.77220.702
Население по години
19111921192619311936194619541962
22.65421.68922.63422.70822.55720.19322.53624.668
Население по години
1968197519821990199920082009
55.34360.17658.66757.00855.49050.87649.975

Култура уреди

Во градот на секои три години се одржува Фестивал на марионетите (Le festival des marionnettes), почнувајќи од 1961, но од 2011 почнал да се одржува на две години.

Шарлевил е родно место на поетот Артур Рембо (1854–1891), кој има свој музеј (Musée Rimbaud) во северно од градот.

Сообраќај уреди

Автобускиот превоз е во надлежност на TAC. Од железничката станица градот е поврзан со Париз (со TGV-воз), Ремс, Лил, Мец и разни регионални одредишта.

Збратимени градови уреди

Поврзано уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

  • Портал на општината Архивирано на 23 јануари 2010 г. (француски)
  •   Chisholm, Hugh, уред. (1911). „Мезјер“ . Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press.