Чукајлица (Клисура)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Чукајлица


Местоположба 41°23′00″N 22°17′30″E / 41.38333° СГШ; 22.29167° ИГД / 41.38333; 22.29167
Основни податоци
Место Клисура
Општина Демир Капија
Тип

 населба  некропола


Период хеленистичко време
римско време
Портал „Археологија“

Чукајлицанаселба и некропола од хеленистичко и римско време во атарот на селото Клисура, Македонија. На 1,5 километри северно од селото има неколку височинки. На висорамнинката од најголемата височинка јасно се забележуваат траги од акропол, чија населба лежи во подножјето. Речиси по целата површина се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал. На источниот раб од населбата е откриен гроб „на две води“ со конструкција од тегули.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 232. ISBN 9989-649-28-6.