Јужночешки крај

Јужночешкиот крај (чешки: Jihočeský kraj), или Јужна Бохемија, крај во Чешка, кој е сместен во најјужниот дел на историската област Чешка, и на мал дел во југозападна Моравија. Се граничи со П’лзењскиот, Средночешкиот, Височинскиот крај и Јужна Моравија. На југ се граничи со Австрија и Германија. До 30 мај 2001 регионот се викал Будјејовички крај (Budějovický kraj) или Чешкобудјејовички крај (Českobudějovický kraj) според неговиот административен центар Ческе Будјејовице.

Јужночешки крај (Jihočeský kraj)
Типично јужночешко село
Flag of South Bohemian Region.svg
Знаме
South Bohemian Region CoA CZ.svg
Грб
Земја Чешка
Главен град Ческе Будјејовице
Окрузи
Површина 10.056 км2
Највисока точка Плеху
 - надморска висина 1.378 м
Население 626.870 (06/2005)
Густина 62 /km² (161 /sq mi)
Градоначалник Јиржи Зимола (ČSSD)
ISO 3166-2 CZ-JC
Таблички C
Jihocesky kraj.svg
Website : http://www.kraj-jihocesky.cz/

РекиУреди

Надворешни врскиУреди

 
Окрузите во Јужночешкиот крај

Координати: 49°05′N 14°40′E / 49.083° СГШ; 14.667° ИГД / 49.083; 14.667