Планина Јелица претставува природна граница помеѓу Драгачево и чачанската котлина. Припаѓа на динарскиот систем на планини и се протега во правец северозапад-југоисток во должина од 30 km. Највисок врв е Црна стена (929 м), Вериње (874 м), Градина со познати археолошки наоѓалишта (849 м), Рајачки вис (818 м) и Стјеник (789 м).

Јелица
Највисока точка
Надм. вис.929 м
Географија
Јелица на карта

Карта

Место Србија
Матичен венецДинариди

Поврзано уреди

Наводи уреди

Литература уреди

  • Мала енциклопедија Просвета (3. изд.). Београд: Просвета. 1985. ISBN 978-86-07-00001-2. Отсутно или празно |title= (help)
  • Марковић, Јован Ђ. (1990). Енциклопедијски географски лексикон Југославије. Сарајево: Свјетлост. ISBN 978-86-01-02651-3.CS1-одржување: ref=harv (link)

Надворешни врски уреди