Вујан е планина јужно од Горњи Милановац. Највисок врв е Велики Вујан (856 m[1]). Планината скоро во целост е покриена со густа листопадна шума, освен на наклонот кон реката Деспотовица кои со наклоните на Илијак (510 м) ја сочинуваат Брѓанската клисура.

Вујан
Највисока точка
Надм. вис.856 м
Географија
Вујан на карта

Карта

Место Србија

Во централниот дел на планината преовладува букова шума, кај Рожањ храстова шума, а помеѓу нив се наоѓаат населби.[2]

На неа се наоѓа манастир Вујан, основан во XIII век и убаво уреденото село Брѓани[2].

Наводи уреди

  1. Мала енциклопедија Просвета из 1959. године наводи да је највиши врх висок 857 метара
  2. 2,0 2,1 Презентација општине Горњи Милановац: Природне лепоте Архивирано на 9 август 2014 г., Посетено на 26. 12. 2012.

Литература уреди

  • Мала енциклопедија Просвета (3. изд.). Београд: Просвета. 1985. ISBN 978-86-07-00001-2.
  • Марковић, Јован Ђ. (1990). Енциклопедијски географски лексикон Југославије. Сарајево: Свјетлост. ISBN 978-86-01-02651-3.CS1-одржување: ref=harv (link)