Чарлс Дибдин Помладиот

Чарлс Исак Мунго Дибдин (27 Октомври 1768 – 15 Јануари 1833), или Чарлс Пит или Чарлс Дибдин помладиот, тој професионално бил познат како, драматург, писател, композитор , најмногу како сопственик на Велс театарарот Садлер и по пантомима и сатиричните фарси што тој ги напишал, а кои биле одржани во повеќе театри низ Лондон. Тој го вработил Џозеф Грималди во Велс Садлер каде што Грималди се појавил во многу од неговите најуспешни пантомими. Тој бил син на Чарлс Дибдин, брат на Томас Џон Дибдин и кумче на Дејвид Герик.

Дибдин во 1819 година

Животопис уреди

Рани години и кариера уреди

Роден во Расел Корт, Ковент Гарден, Лондон, како нелегитимен син на композиторот Чарлс Дибдин и глумицата Хариет Пит, Дибдин бил именуван по пријателот на татко му и либертист Исак Бекерстаф и нивниот карактер Мунг во После мирот со наслов катанецот .Дибдин го направи своето театарско деби спроти неговиот постар брат Томас Џон Дибдин и неговиот кум Давид Гарик [1] Јубилејот во 1775 година. После разделбата на неговите родители, тој го презел презимето од неговата мајка, Пит.[2]

Мајка му првично била против неговата театарска кариера, и сакала да започне школување за мебел за да подоцна работи кај неговиот чичко во центарот на Лондон.[3] Дибдин започна со неговото неговото школување во Лондон во околијата Хакни, а потоа се пресели во Дурам, каде што, на возраст од девет години, тој се запишал на пансионско училиште во Бернард замокот , останувајќи таму до 14-годишна возраст, без одмор. Кога тој имал 14, години се вратил во Лондон и почнал школување за брокер, што продолжи уште неколку години. Со желба да се реализира неговата литературен амбиција, Дибдин објавил збирка на стихoви ," поетички обиди, едно младо момче во 1792[2] и заедно со својот брат Томас, напиша Божиќна пантомима талисман; или, Арлекин не направи среќни во 1796.[4]

Во 1797 година, тој продолжи со вршењето на својата кариера во театарот на кралското семејство во Лондон како сопствено шоу Sans six sous и стана познат професионално, како Чарлс Дибдин помладиот.[5] Иистата година, тој се оженил со глумицата Марија Бејтс на Свети Џорџ Хановер плоштадот во Лондон на 13 јуни; двојката имала единаесет деца. Меѓу нив биле: Марија Ана (1799-1886), харфистка, која станала втората сопруга на контроверзниот Луис Иполит Јосиф Тона, и Роберт Вилијам (1805-1887), еден свештеник и татко на Сер Луис Дибдин. Веднаш по неговиот брак, Дибдин продаде пантомима, врз основа на романот Дон Кихот,[6] на Филип Астли кои понатаму Дибдин добил договор за ангажман на три години како писател на амфитеатрот Астли.[2]."[7]

Врвот на кариерата уреди

Дибдин и неговата сопруга спроведоа турнеја со Астли компанијата, во Даблин и Ливерпул, како и настап во Лондон. Тоа било во текот на периодот каде што Дибдин стана комплетен и плоден композитор, кој пишувал многу песни, пролог и епилог , и еден чин музички драми. Во 1799 година, Дибдин ја напушта Астли компанијата и бара алтернативно вработување по разрешувањето на неговата сопруга за шиење за време на пробите. Таа есен, Дибдин се приклучил на турнеја со Еквестриан компанија, управувана од страна на Вилијам Дејвис каде што направиле обиколка на градови како Ливерпул, Бристол и Манчестер.[2]

 
Садлер Велс театарот во 1809 година.

Во 1800 година, Дибдин ја презеде функцијата директор на Велс театар Садлер во Лондон со балетската пантомима ќерка љубов, или двојно брак "која била изведена под негово управување.[8] Тој ангажирал група на познати изведувачи, вклучувајќи го и Едмунд Кин и Јосиф Грималди, како и многу пејачи, јаже-пешаци, и боксери. Во текот на сезоната, тој воведе многу од сопствените авторски дела кои се состанаа на различни јавнии вкусови на публиката. Со тоа се подобри судбината на Велс Садлер, а од 1802 година тој и неговиот брат Томас и синдикатот на богати стопанственици, меѓу кои и сликарот Роберт Ендрјус и композиторот Вилијам Рив, станаа акционери во театарот.[9] Во 1803–4, Дибдин инсталирал голем резервоар на вода, со цел за да претстави аква драма во воден театарs.[2][n 1]

На 15 октомври 1807 година, осумнаесет лица загинале во стампедо за да избегнат пожар во театарот. Иако тој ја преживеал несреќата, војната на Наполен ја уништил јавната побарувачка за тип на забава како Дибдин, додека во 1819 година, тој прогласил банкрот и бил затворен во затвор со должниците. Тој бил ослободен две години подоцна и по продажба на своите акции во Велс Садлер кој го купи како надвор од долгот. Тој продолжил со неговите композиции, пишување многу песни и пантомимите за различни театри во Лондон и подоцна ја преземал улогата на режисер во Кралскиот амфитеатар од 1822–23 како управител на Сари театрот од 1825–26 година.[2]

Последни години уреди

Дидин има објавено голем број на песни, вклучувајќи го '"Младиот Артур, или, Дете на мистеријата: Метричката Романтика' 'во 1819 година.Тој ја завршил' 'Историја на Лондон Театри' ', која беше објавена во 1826 година со многу признанија. Последна негова театарска компизиција била фарса ',' ништо излишно , која била произведена во Кингстон Хал во 1829 година. Следната година, тој ги заврши своите мемоари, но тие не беа објавени сè до 1956 година.[2] Тој починал во 1833 година на 63 годишна возраст и бил погребан во Јосеф Грималди Паркот.[11][12] Во 2010 година музички дела посветени на Дибдин беа инсталирани во текот реновирањето на паркот.[13] Авторот Ендрју Меконел Стот, истакна дека "Дибдин бил весела, неуморна и често просперитетна личност со љубов кон патриотските балади и друштвени вечери."[14]

Наводи и забелешки уреди

 1. Резервоарот бил исполнет со вода со капацитет од шеесет и пет илјади литри. Исто така бил поставен и втор резервоар за да дејствува како водопад кој беше ставен агол во лета.[10]
 1. McConnell Stott, p. 80
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 Kilburn, Matthew. "Dibdin, Charles Isaac Mungo", Oxford Dictionary of National Biography, Oxford University Press, accessed December 2012 (бара претплата)
 3. McConnell Stott, p. 79
 4. Findlater, p. 60
 5. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име ДНБ.
 6. McConnell Stott, p. 93
 7. Dibdin, p. 118
 8. McConnell Stott, p. 97
 9. McConnell Stott, p. 124
 10. McConnell Stott, p. 133
 11. McConnell Stott, p. 307
 12. "Death of Mr. Charles Dibdin", Morning Post, 19 January 1933, p. 3
 13. „An invitation to dance on the grave of Joseph Grimaldi“. Creative Review. Архивирано од изворникот на 2014-02-02. Посетено на 25 January 2014.
 14. McConnell Stott, p. 92

Извори уреди

 • Bunn, Alfred (1840). The Stage: both before and behind the curtain, from observations taken on the spot. London: London, R. Bentley. OCLC 1205029.
 • Dibdin, Charles (1864). Professional and Literary Memoirs of Charles Dibdin. London: Bohn. OCLC 2786005.
 • Findlater, Richard (1955). Grimaldi King of Clowns. London: Magibbon & Kee. OCLC 558202542.
 • McConnell Stott, Andrew (2009). The Pantomime Life of Joseph Grimaldi. Edinburgh: Canongate Books Ltd. ISBN 978-1-84767-761-7.