Цутина (Мал Папрадник)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Цутина

Карта

Местоположба 41°28′18″N 20°32′48″E / 41.47167° СГШ; 20.54667° ИГД / 41.47167; 20.54667
Основни податоци
Место Мал Папрадник
Општина Центар Жупа
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Цутинаархеолошко наоѓалиште во дебарското село Мал Папрадник. Претставува населба и некропола од средниот век. Се наоѓа на растојание од околу 2 км југозападно од селото, на десниот брег на Вапавска Река, каде се среќаваат грамади од градежен материјал: кршен камен, покривни ќерамиди, тули и др. Околу грамадите има покривни плочи од гробни конструкции со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069