Јамбол (Мал Папрадник)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Јамбол

Карта

Местоположба 41°28′18″N 20°32′48″E / 41.47167° СГШ; 20.54667° ИГД / 41.47167; 20.54667
Основни податоци
Место Мал Папрадник
Општина Центар Жупа
Тип

 црква


Период доцен среден век
Портал „Археологија“

Јамболархеолошко наоѓалиште во дебарското село Мал Папрадник. Претставува црква од доцниот среден век. Се наоѓа на 1 км јужно од Центар Жупа во атарот на Мал Папрадник, каде по површините на приватни ниви се среќаваат кршен камен, фрагменти од покривни ќерамиди, а спорадично и фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069