Црква „Св. Петка“ - Тресонче

црква во селото Тресонче

Црква „Св. Петка“ - Тресонче — една од четирите цркви црква во дебарското село Тресонче. Се наоѓа крај патот што води кон селото Селце.[1]

Света Петка

Поглед на црквата „Св. Петка“ во Тресонче

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба

Карта

Место Тресонче
Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Трновска
Изградба XX век
Завршено XX век
Архитектонски опис

Црквата се наоѓа во близина на вливот на Селечка и Тресонечка Река, каде што се наоѓа голема ливада, користена за спортски и рекреативни цели од страна на месното население.[2]

Историја

уреди

Црквата е изградена во текот на доцните години на XX век. Местото на кој е изграден параклисот е поврзано со локална легенда. Параклисот е отворен и се употребува претежно лето и на барање на жителите.

Црквата се наоѓа под закана за нејзино потопување, како и нејзините околни гробишта поради најавениот проект за хидросистемот „Бошков мост“, кој предвидува изградба на брана во близина на селото Тресонче на Тресонечка Река, со што се очекува црквата да биде потопена.[2]

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Дебарско-реканска парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Архивирано од изворникот на 2013-06-20. Посетено на 13 април 2012.
  2. 2,0 2,1 Геинг КуК (јули 2011). „Студија за оцена на влијанието врз животната средина и социјални аспекти“ (PDF). Електрани на Македонија. Скопје. Посетено на 22 ноември 2015. Недостасува |author1= (help)

Надворешни врски

уреди

41°33′56″N 20°42′51″E / 41.56556° СГШ; 20.71417° ИГД / 41.56556; 20.71417