Црква „Св. Петка“ - Тресонче

црква во селото Тресонче
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Параклис во Тресонче (2).jpg

Поглед на црквата „Св. Петка“ во Тресонче

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба

Карта

Место Тресонче
Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Трновска
Изградба XX век
Завршено XX век
Архитектонски опис

Црква „Св. Петка“ - Тресонче — една од четирите цркви црква во дебарското село Тресонче. Се наоѓа крај патот што води кон селото Селце.[1]

Црквата се наоѓа во близина на вливот на Селечка и Тресонечка Река, каде што се наоѓа голема ливада, користена за спортски и рекреативни цели од страна на месното население.[2]

ИсторијаУреди

Црквата е изградена во текот на доцните години на XX век. Местото на кој е изграден параклисот е поврзано со локална легенда. Параклисот е отворен и се употребува претежно лето и на барање на жителите.

Црквата се наоѓа под закана за нејзино потопување, како и нејзините околни гробишта поради најавениот проект за хидросистемот „Бошков мост“, кој предвидува изградба на брана во близина на селото Тресонче на Тресонечка Река, со што се очекува црквата да биде потопена.[2]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Дебарско-реканска парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Архивирано од изворникот на 2013-06-20. Посетено на 13 април 2012.
  2. 2,0 2,1 Геинг КуК (јули 2011). „Студија за оцена на влијанието врз животната средина и социјални аспекти“ (PDF). Електрани на Македонија. Скопје. Посетено на 22 ноември 2015. Недостасува |author1= (help)

Надворешни врскиУреди

Координати: 41°33′56″N 20°42′51″E / 41.56556° СГШ; 20.71417° ИГД / 41.56556; 20.71417