Црква „Св. Јован Крстител“ - Тресонче

црква во селото Тресонче
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јован Крстител
Во Тресонче.jpg

Поглед на црквата „Св. Јован Крстител“

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба

Карта

Место Тресонче
Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Јован Крстител
Изградба XX век
Завршено XX век
Архитектонски опис

Свети Јован Крстител — една од четирите цркви во дебарското село Тресонче.[1] Сместена е над селото и од нејзе се пружа целосен поглед на сретселото.

Црквата е изградена кон крајот на XX век и со тоа е најнова од четирите цркви во селото.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Дебарско-реканска парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Архивирано од изворникот на 2013-06-20. Посетено на 2012-04-13.

Надворешни врскиУреди

Координати: 41°33′36″N 20°43′16″E / 41.56000° СГШ; 20.72111° ИГД / 41.56000; 20.72111