Црква „Св. Наум Охридски“ - Сетома

црква во Сетома, Костурско

Свети Наум Охридски (грчки: Οσίου Ναούμ) — црква кај селото Сетома, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија. Изворно ѝ припаѓала на Охридската архиепископија.[1][2]

Свети Наум Охридски
Οσίου Ναούμ
Карта
40°34′26″N 21°16′23″E / 40.57389° СГШ; 21.27306° ИГД / 40.57389; 21.27306
МестоСетома, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типтрикорабна базилика
Завршена1834
Управа
Архијерејско намесништвоКостурско
ЕпархијаКостурска

Црквата е гробишен и парохиски храм, сместен североисточно од селото.[1] Изградена е околу 1834 г.[3] или на крајот од XIX век.[1] Според месното предание, таа е посветена на Свети Наум по инивијатива на седум семејства доселени од Струга.[3] Во архитексонски поглед, храмот е трикорабна базилика типична за своето време.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Ασυνήθιστοι ναοί στην περιοχή της Καστοριάς“. Ιστορικά Καστοριάς. 16 декември 2019. Посетено на 29 јануари 2020.
  2. „Αρχιερατική Περιφέρεια Καστοριάς“. Ιερά Μητρόπολη Καστορίας. Посетено на 23 јуни 2017.
  3. 3,0 3,1 Гилевски, Паскал (2001). Скопски зори. Скопје: Матица Македонска. стр. 25.