Црква „Св. Захариј“ - Загар

црква во Загар, Костурско

Свети Захариј (грчки: Ναός Αγίου Ζαχαρία στο Γράμμο) — црква на планината Грамошта во Костурско, Егејска Македонија. Претставува единствената преживеана градба од некогашното село Загар.[1] Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија. Изворно ѝ припаѓал на Охридската архиепископија.

Свети Захариј
Αγίου Ζαχαρία
Карта
40°25′22″N 20°52′35″E / 40.42278° СГШ; 20.87639° ИГД / 40.42278; 20.87639
МестоЗагар, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
ЗавршенаXVI век
Управа
Архијерејско намесништвоНестрамско
ЕпархијаКостурска

Историја

уреди

Според повеќето истражувачи, храмот е изграден на крајот од XVI век и претставува една од највпечатливите цркви на ова подрачје.[2] Своевремено бил црква на денес исчезнат манастир, веројатно метох на соседниот манастир „Св. Архангели“ кај селото Чука, бидејќи црквата е мала.[3] Преостанала само црквата, но откриени се темелите на конаците.[1]

Околу манастирот се развило селцето Загар. По уништувањето на Линотопи во 1769 г. во Загар се населило муслиманско население кое ја претворило црквата во џамија. Подоцна храмот е претворен во штала. По припојувањето на Егејска Македонија кон Грција во 1912 г. истиот одново станал црква. Во XX век е обновена припратата[3] која доготаш била во урнатини.[1]

Во 1990 г. црквата е прогласена за споменик на културата.[4]

Архитектура

уреди

Црквата е крстокуполна и покриена со камени плочки, што заедно со внимателната ѕидарија покажува дека е дело на градители од еписката школа.[1]

Внатрешноста е живописана, но голем дел од фреските се уништени во пожар. Зачуваните фрагменти се од XVII век, што се потврдува во натпис над прозорец одвнатре на јужниот ѕид со годината 1671.[3][5][6]

Фреските во храмот се поврзуваат со зографи од Линотопската школа.[3][7] Оштетениот натпис над прагот на црквата е напишан на влашки со грчки букви и гласи:[7]

 
Влашкиот натпис над влезот
Κάρι βα σ’ ίντρα τρου αέστα μπισιάρικα σι βα σ’ ινκλίνα κου εβλάβιε Ντουμνιτζάου βα λι ατζιούτα

Кој ќе влезе во овој храм и ќе се поклони со почит, Бог ќе му помогне[7]

Фрески

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Δόικος, Νίκος & Γιάννης Σίσιου & Δημήτριος Τσουρτσούλας (1995). Καστοριανά Μνημεία: Μακεδονική Κληρονομιά. Χρωμογραφή. стр. 137.
  2. „Ξενώνας Αναστασία. Архивирано од изворникот на 2008-02-22. Посетено на 2022-05-06.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 . Ιστορικά Καστοριάς http://istorikakastorias.blogspot.com/2010/12/2.html. Посетено на 6 јануари 2014. Занемарен непознатиот параметар |заглавие= (help); Отсутно или празно |title= (help)
  4. „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/49443/1076/25-4-1990 - ΦΕΚ 358/Β/18-6-1990“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-05-06. Посетено на 16 декември 2014.
  5. „Опис на порталот на Општина Костур“. Архивирано од изворникот на 2011-06-11. Посетено на 2022-05-06.
  6. „Στη Μονή του Προφήτου Ζαχαρία“. Cyberότσαρκα. Посетено на 7 март 2013.
  7. 7,0 7,1 7,2 Σιώκης, Νικόλαος (5 април 2012). „Το Λινοτόπι και οι ζωγράφοι του“. Βλάχοι.net. Архивирано од изворникот на 2016-04-08. Посетено на 10 јули 2015.

Надворешни врски

уреди