Централен департман

Централниот департман е еден од департманите во Парагвај. Департманот се наоѓа во регионот Источен Парагвај. Главен град на департманот е Арегва. Централниот департман има околу 1,929,834 жители и тоа го прави најнаселен департман во државата.

Централен департман
Departamento Central
департман
Езеро Ипакари.
Езеро Ипакари.
Знаме на Централен департманГрб на Централен департман
Местоположба во Парагвај
Местоположба во Парагвај
Координати: 25°18′S 57°25′W / 25.300° ЈГШ; 57.417° ЗГД / -25.300; -57.417
Држава Парагвај
РегионИсточен Парагвај
Основан1935
Гл. градАрегва
Најголем градСан Лоренсо
Управа
 • ГувернерКарлос Алберто Амарилја Кањете
Површина
 • Вкупна2.465 км2 (952 ми2)
Ранг17
Население (2008)[1]
 • Вкупно1.929.834
 • Ранг1
 • Густина780/км2 (2,000/ми2)
Час. појасAST (UTC-04)
 • Лето (ЛСВ)ADT (UTC-03)
ISO 3166PY-11
Окрузи19

Географија

уреди

Департманот се наоѓа во регионот Источен Парагвај, На север департманот граничи со Кордиљера и Президенте Ајес, на запад со Аргентина, на исток со Парагвари и на југ со Њембуку.

Окрузи

уреди

Округот е поделен на 19 окрузи:

окрузи км² население (2002)
Арегва 122 44.566
Капијата 83 154.274
Фернандо де ла Мора 21 113.560
Гварамбаре - 16.687
Ита 190 50.391
Итагва 122 60.601
Хулијан Аугусто Салдивар 948 37.374
Ламбаре - 119.795
Лимпио 117 73.158
Луке - 185.127
Маријано Роке Алонсо 122 65.229
Њемби 40 8.525
Нуева Италија - 71.909
Сан Антонио - 37.795
Сан Лоренсо - 204.356
Вилја Елис 122 53.166
Вилјета - 22.429
Ипакарај 111 18.530
Ипане 53 25.421

Наводи

уреди
  • Geografía del Paraguay - Editorial Hispana Paraguay S.R.L.- 1a. Edición 1999 - Asunción Paraguay
  • Geografía Ilustrada del Paraguay - ISBN 99925-68-04-6 - Distribuidora Arami S.R.L.
  • La Magia de nuestra tierra. Fundación en Alianza. Asunción. 2007.

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди