Лимпио, порано Тапуа, е град во Парагвај. Градот се наоѓа во Централниот департман. Лимпио е основан на 2 февруари 1785 година од Фријар Луис де Болањос. Оригиналното име на градот бил Сан Хозе де лос Кампос Лимпиос де Тапуа.

Сан Хозе де лос Кампос Лимпиос де Тапуа
San José de los Campos Limpios de Tapúa.
Сан Хозе де лос Кампос Лимпиос де Тапуа is located in Парагвај
Сан Хозе де лос Кампос Лимпиос де Тапуа
Сан Хозе де лос Кампос Лимпиос де Тапуа
Координати: 25°10′06″S 57°29′39″W / 25.16833° ЈГШ; 57.49417° ЗГД / -25.16833; -57.49417Координати: 25°10′06″S 57°29′39″W / 25.16833° ЈГШ; 57.49417° ЗГД / -25.16833; -57.49417
ДржаваПарагвај
ДепартманЦентрален департман
Основан1 февруари 1785
ОсновачФријар Луис де Болањос
Управа
 • Општински управникОктасијано Клаудио Гомез Берлангиери
Површина
 • Вкупна117 км2 (45 ми2)
Население (2008)
 • Вкупно87,301
 • Густина23/км2 (60/ми2)
Поштенски код2020
Повик. бр.(595) (291)

ОсобеностиУреди

За градот се верува дека е еден од првите градови во државата. Лимпио зафаќа површина од 117 км2 и се наоѓа на 23 километри од Асунсион. Во близина на градот е реката Парагвај.

КлимаУреди

Температурата во градот е слична како и со остатокот од земјата. Максималната температура достигнува до 40 степени на лето, а зимската температура достигнува до 4 степени. Просечната температура на годишно ниво е 23 степени.

Познати мештаниУреди

НаводиУреди

  • Reportaje al País. Tomo 2. Año 2001.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди