Њемби е град во Парагвај. Градот се наоѓа во Централниот департман. Градот е дел од метрополитенската област Гран Асунсион.

Њемби
Ñemby
Знаме на ЊембиАмблем на Њемби
Амблем
Њемби is located in Парагвај
Њемби
Њемби
Координати: 25°23′37″ S; 57°32′39″ W / 25.3935° ЈГШ; 57.5443° ЗГД / -25.3935; -57.5443Координати: 25°23′37″ S; 57°32′39″ W / 25.3935° ЈГШ; 57.5443° ЗГД / -25.3935; -57.5443
ДржаваПарагвај
ДепартманЦентрален департман
Население (2002)
 • Вкупно71.909

Клима уреди

Климата на Њемби е слична со климата со остатокот на земјата. Максималната температура во летниот период достигнува до 43 степени, а во зимскиот период паѓа до 1 степен. Просечната температура на годишно ниво е 22 степени.

Демографија уреди

Градот има население од околу 71.909 жители и градот има густина на население од 2.165 жители на километар квадратен.

Наводи уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди