Капијата е град во Парагвај. Градот се наоѓа во Централниот департман. Капијата е единствен град во Централниот департман што граничи со седум градови, односно со Арегва, Итаугва, Хуан Аугусто Садивар, Луке, Њемби, Сан Лоренсо и Ипане.

Капијата
Capiatá
Улица во Капијата
Улица во Капијата
Капијата is located in Парагвај
Капијата
Капијата
Координати: 25°21′0″S 57°25′12″W / 25.35000° ЈГШ; 57.42000° ЗГД / -25.35000; -57.42000
ДржаваПарагвај
ДепартманЦентрален департман
Население (2008)
 • Вкупно268,107

Демографија

уреди

Капијата има население од 254.000 жители. Од вкупното население, 128.000 жители биле мажи, а 126.000 жени според податоците на Генералната дирекција за статистика и националниот попис.

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди