Ламбаре е град во Парагвај. Градот се наоѓа во Централниот департман и истиот е дел од метрополитенската област Голем Асунсион.

Ламбаре
Lambaré
Ламбаре is located in Парагвај
Ламбаре
Ламбаре
Координати: 25°19′48″S 57°38′24″W / 25.33000° ЈГШ; 57.64000° ЗГД / -25.33000; -57.64000
ДржаваПарагвај
ДепартманЦентрален департман
Население (2008)
 • Вкупно140,498

Историја уреди

Ламбаре бил основан од гувернерот Карлос Марфу во 1766 година. Со закон било формализирано основањето на градот, односно неговиот статус, на 5 јуни 1962 година.

Наводи уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди