Цвохау (германски: Zwochau) — село и поранешна општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2013 година е дел од општината Видемар.

Цвохау
Место во Видемар
Црква во Цвохау
Црква во Цвохау
Црква во Цвохау
Грб на Цвохау
Цвохау во рамките на Германија
Цвохау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Општина Видемар
Основни податоци
Површина 18,84 км2
Надм. височина 112 м
Население 1.080  (31 декември 2011)
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04509
Повик. бр. 034207
Портал www.zwochau.de
Координати 51°28′0″N 12°16′0″E / 51.46667° СГШ; 12.26667° ИГД / 51.46667; 12.26667Координати: 51°28′0″N 12°16′0″E / 51.46667° СГШ; 12.26667° ИГД / 51.46667; 12.26667

Местоположба уреди

Општина се наоѓа на околу 30 километри источно од Хале, околу 20 километри северозападно од Лајпциг и 10 километри југозападно од Делич. Автопатот А9 поминува западно од општината и може да се стигне преку излезот во Видемар, на околу 4 километри. Порано во општината биле присутни многу јагленокопи, кои повеќе не се ископуваат. Во тек е создавање на езера од овие јагленокопи (Werbeliner See, Grabschützer See и Zwochauer See) како дел од новата „Саксонска езерска област“. Аеродромот Лајпциг-Хале е јужно од Цвохау во близината на Шкојдиц.

History уреди

Постоењето на селото Цвохау за првпат е документирано во декрет од 1158. Од 1 април 1936 година, селата Флемсдорф и Шладиц се припоени со Цвохау.[1]

 
Zwochauer Bockwindmühle

Знаменитости уреди

  • Sächsisches Seenland
  • Црквата во Цвохау
  • Ветерницата Цвохау (Neue Bockwindmühle)

Наводи уреди

  1. „Verwaltungsgeschichte Delitzsch“. Архивирано од изворникот на 2013-05-28. Посетено на 2012-06-16.

Надворешни врски уреди