Аеродром Лајпциг/Хале

Аеродромот Лајпциг/Хале, понекогаш нарекуван Аеродром Шкојдиц (IATA: LEJICAO: EDDP), се наоѓа во Шкојдиц, Саксонија и ги опслужува обата града, Лајпциг, Саксонија и Хале, Саксонија-Анхалт, Германија.

Аеродром Лајпциг/Хале

Flughafen Leipzig/Halle
Leipzig-Halle Airport Condor.jpg
Авион на Кондор слетува на аеродромот
IATA: LEJICAO: EDDP
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Germany Saxony" nor "Шаблон:Location map Germany Saxony" existsМестоположба на аеродромот во Саксонија
Преглед
Тип Јавен
Сопственик Mitteldeutsche Airport Holding AG
Стопанисувач Flughafen Leipzig/Halle GmbH
Опслужува Лајпциг и Хале
Место Шкојдиц
Јазол за
Надм. вис. 470 ft / 143 m
Координати 51°25′26″N 012°14′11″E / 51.42389° N; 12.23639° E / 51.42389; 12.23639
Мреж. место www.leipzig-halle-airport.de
Писти
Насоченост Должина Површина
m ft
08L/26R 3.600 11.811 бетон
08R/26L 3,600 11,811 бетон
Статистики (2011)
Патници 2.266.743
Промена на патници 10-11 -3,48%
Товар (тони) 760.344
Промена на товар 10-11 14,68%
Извори: AIP од Eurocontrol,
Annual Traffic Report 2010[1]
Генерален план на аеродромот

Има повеќе од два милиони патници по година.

Современиот објект на аеродромиот терминал се издигнува над блискиот автопат и железничката линија. Пристапот кон терминалот е јужно од железницата, додека пистата 08L/26R се наоѓа северно од железницата, барајќо авионите да поминуваат преку мост над железничките пруги и автопатот. Аеродромот бил модернизиран со објавата за кандидатура на Лајпциг за Олимписките игри 2012, но сепак градот изгубил од Лондон. DHL се преместил на почетокот на 2008 од бриселскиот аеродром во Лајпциг како нивен европски јазол и со тоа го зголемил товарниот сообраќај. Воените објекти исто така биле изградени на аеродромот за воените воздухоплови на НАТО и ЕУ.[2]

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди