Христо Галабов ( 1898 во Желегоже, Костурско, Егејска Македонија30 ноември 1963) — македонски револуционер, член на ВМРО (Обединета), активист на македонското националноослободително движење во егејскиот дел на Македонија.[1][2]

Животопис уреди

Во 1925 година станал член на синдикатите, а набрзо и синдикален раководител. Член на КПГ станал во 1919 година. Од 1934 година станал член на ВМРО (Обединета) во егејскиот дел на Македонија. Поради својата револуционерона дејност, многупати бил затворан и интерниран. Во грчките затвори лежел повеќе од дваесет години.[1][2]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 123. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)
  2. 2,0 2,1 Литовски, Александар, Јубилеен календар за егејскиот дел на македонија во 2008, Организација на македонците-потомци од Егејскиот дял на Македонија - Битола, стр. 7 (pdf)

Надворешни врски уреди