Хојерсхаузен

Хојерсхаузен (германски: Hoyershausen) — село и поранешна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2016 година е дел од општината Дуинген.

Хојерсхаузен
Место во Дуинген
Грб на Хојерсхаузен
Хојерсхаузен is located in Германија
Хојерсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Општина Дуинген
Основни податоци
Површина 15,3 км2
Надм. височина 139 м
Население 439  (31 декември 2015)
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31093
Повик. бр. 05185, 05181
Портал www.hoyershausen.de
Координати 52°1′6″N 9°45′12″E / 52.01833° СГШ; 9.75333° ИГД / 52.01833; 9.75333Координати: 52°1′6″N 9°45′12″E / 52.01833° СГШ; 9.75333° ИГД / 52.01833; 9.75333