Хорст (Западна Померанија)

Хорст (германски: Horst) — село и поранешна општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 7 јуни 2009 е дел од општината Зундхаген.

Хорст
Место во Зундхаген
Селска црква во Хорст
Селска црква во Хорст
Селска црква во Хорст
Хорст (Западна Померанија) во рамките на Германија
Хорст (Западна Померанија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Град Зундхаген
Основни податоци
Површина 29,66 км2
Надм. височина 0,5 м
Население 516  (31 декември 2006)
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18519
Повик. бр. 038333
Портал www.horst.amt-miltzow.de
Координати 54°08′N 13°13′E / 54.133° СГШ; 13.217° ИГД / 54.133; 13.217