Хопегартен (германски: Hoppegarten) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Хопегартен
Хиподром во Хопегартен
Хиподром во Хопегартен
Грб на Хопегартен
Хопегартен is located in Германија
Хопегартен
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месни единици 3
Градоначалник Карстен Кноббе (DIE LINKE)
Основни податоци
Површина 31,88 км2
Надм. височина 50 м
Население 18.048 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 566 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15366
Повик. бр. 03342, 030
Портал [1]
Местоположба на Хопегартен во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Координати 52°31′0″N 13°40′0″E / 52.51667° N; 13.66667° E / 52.51667; 13.66667Координати: 52°31′0″N 13°40′0″E / 52.51667° N; 13.66667° E / 52.51667; 13.66667

ИсторијаУреди

Општината била создадена во 2003, кога поранешните општини Хенов и Минхехофе биле обединети со Далвиц-Хопегартен.

ГеографијаУреди

 
Хауско Езеро кај Хенов

Хопегартен се наоѓа близу источните предградија на Берлин. Други општини со кои се граничи се Аренсфелде (Барним), Вернојхен (Барним), Алтландсберг, Нојенхаген кај Берлин и Шенајхе (Одра-Шпре).

Општината е составена од градот Хопегартен и единиците Хенов (одвоена од остатокот на опшината), Биркенштајн, Валдесру и Минхехофе.

СообраќајУреди

Општината е опслужувана од берлинската С-Железница и има две станици на линијата С5 (Биркенштајн и Хопегартен). Линијата У5 на берлинската У-Железница завршува во Хенов.

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2018 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди