Шенајхе (германски: Schöneiche) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија. Се наоѓа директно на работ на Берлин/Фридриксхаген.

Шенајхе
Црква во Шенајхе
Црква во Шенајхе
Грб на Шенајхе
Шенајхе is located in Германија
Шенајхе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Градоначалник Хајнрих Јитнер (СДП)
Основни податоци
Површина 16,64 км2
Надм. височина 38 м
Население 12.666 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 761 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15566
Повик. бр. 030
Портал www.schoeneiche-bei-berlin.de
Местоположба на Шенајхе во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Координати 52°28′0″N 13°40′59″E / 52.46667° N; 13.68306° E / 52.46667; 13.68306Координати: 52°28′0″N 13°40′59″E / 52.46667° N; 13.68306° E / 52.46667; 13.68306

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2018 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2018. (германски)