Холденштет е село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Алштет.

Холденштет
Градски дел во Алштет
Холденштет is located in Германија
Холденштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Алштет
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 203 м
Население 734  (31 декември 2006)
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06528
Повик. бр. 034659
Портал www.allstedt-kaltenborn.de
Координати 51°28′59″N 11°26′59″E / 51.48306° СГШ; 11.44972° ИГД / 51.48306; 11.44972Координати: 51°28′59″N 11°26′59″E / 51.48306° СГШ; 11.44972° ИГД / 51.48306; 11.44972