Хендорф (германски: Höhndorf) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Хендорф
Грб на Хендорф
Хендорф is located in Германија
Хендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Пробштај
Градоначалник Хелмут Вихелман (ДХС)
Основни податоци
Површина 5,63 км2
Надм. височина 42 м
Население 432 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24217
Повик. бр. 04344
Портал www.amt-probstei.de
Местоположба на Хендорф во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°22′N 10°22′E / 54.367° N; 10.367° E / 54.367; 10.367Координати: 54°22′N 10°22′E / 54.367° N; 10.367° E / 54.367; 10.367

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)