Бад Зулца

град во Германија

Бад Зулца (германски: Bad Sulza) — град во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Се наоѓа на реката Илм, 15 километри југозападно од Наумбург и 18 километри северно од Јена.

Бад Зулца
Црква во Бад Зулца
Црква во Бад Зулца
Црква во Бад Зулца
Грб на Бад Зулца
Бад Зулца во рамките на Германија
Бад Зулца
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Градоначалник Јоханес Хертвиг (ДХС)
Основни податоци
Површина 46,32 км2
Надм. височина 140 м
Население 7.678 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 166 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99510, 99516–99518
Повик. бр. 03644, 036461, 036463
Портал www.bad-sulza.de
Местоположба на градот Бад Зулца во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 51°5′15″N 11°37′20″E / 51.08750° СГШ; 11.62222° ИГД / 51.08750; 11.62222

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)