Хајлигенхафен (германски: Heiligenhafen) — град во округот Источен Холштајн, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на брегот на Балтичкото Море, спроти островот Фемарн, околу 60 километри североисточно од Либек и 55 километри источно од Кил.

Хајлигенхафен
Главниот плоштад во Хајлигенхафен
Главниот плоштад во Хајлигенхафен
Главниот плоштад во Хајлигенхафен
Грб на Хајлигенхафен
Хајлигенхафен во рамките на Германија
Хајлигенхафен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Градоначалник Хајко Милер (независен)
Основни податоци
Површина 18,12 км2
Надм. височина 7 м
Население 9.186 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 507 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23771–23774
Повик. бр. 04362
Портал www.heiligenhafen.de
Местоположба на градот Хајлигенхафен во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Карта
Координати 54°22′26″N 10°58′47″E / 54.37389° СГШ; 10.97972° ИГД / 54.37389; 10.97972Координати: 54°22′26″N 10°58′47″E / 54.37389° СГШ; 10.97972° ИГД / 54.37389; 10.97972

Географија Уреди

Центарот на градот се наоѓа на мал залив, внатрешно езеро од кое на запад градот е разделен. Два ’рта се наоѓаат на брегот: Штајнвардер (Steinwarder) и Грасвардер (Graswarder), на кој се наоѓа и птичји резерват.

Стопанство Уреди

Во заливот се наоѓа мало рибарско пристаниште и марина. Туризмот е важен дел од економијата на градот. Секое лето главна атракција е 10-дневниот фестивал наречен „Пристанишни денови“ (Hafenfest Tage), кој привлекува посетители од целата држава. Градот само што ја прославил својата 250-годишнина и го чува шармот на традиционален германски рибарски град.

Галерија Уреди

Наводи Уреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски Уреди