Хаутерода

општина во Германија

Хаутерода (германски: Hauteroda) — село и поранешна општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Ан дер Шмике.

Хаутерода
Место во Ан дер Шмике
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Хаутерода
Хаутерода во рамките на Германија
Хаутерода
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Град Ан дер Шмике
Основни податоци
Површина 12,67 км2
Надм. височина 180 м
Население 501  (31 декември 2017)
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06577
Повик. бр. 034673
Портал www.hauteroda.net
Координати 51°15′56″N 11°16′40″E / 51.26556° СГШ; 11.27778° ИГД / 51.26556; 11.27778

Географија уреди

Местоположба уреди

Хаутерода се наоѓа на најисточниот крај од ридскиот масив Голдене Ауе.

Надворешни врски уреди