Нова Пропонтида

Општина Нова Пропонтида
Δήμος Νέας Προποντίδας
Dimos Kallikratias - Central Macedonia.svg
Општина Нова Пропонтида во областа Централна Македонија
NeaMoudania.jpg
Црквата во Нова Мудања
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Халкидик
Гео. област: Халкидик
Население: 33 801 (2001)
Седиште: Нова Мудања
Нас. места: 30
Пошт. бр.: 632 00
Пов. бр.: 23 730
Портал: nea-propontida.gr

Нова Пропонтида (грчки: Δήμος Νέας Προποντίδας, Димос Неас Пропондидас) — општина во Халкидичкиот округ, Егејска Македонија, денес во Грција. Административен центар е Нова Мудања.

Населени местаУреди

Општината Нова Пропонтида е создадена на 1 јануари 2011 г. со обединување на општините Мудања, Каликратија и Софулар (Триглија) по законот „Каликратис“.[1]

Општинска единица КаликратијаУреди

Според пописот од 2001 г., општината Каликратија (Δήμος Καλλικράτειας) со седиште в Нова Каликратија има 10 881 жител и ги опфаќа следниве оддели и населени места:

 
Поранешната општина Каликратија на картата на некогашниот округ Халкидик.
 • Општински оддел Нова Каликратија
 • Општински оддел Атманџали
 • град Атманџали или Акманџали (Λάκκωμα, Лакома) (1311 жители)
 • Општински оддел Караба (1589 жители)
 • село Караба или Карвија (Νέα Σίλατα, Неја Силата) (808 жители)
 • село Селели или Сенелели (Ροδόκηπος, Родокипос) (48 жители)
 • село Созополи (Σωζόπολη) (733 жители) новосоздадено
 • Општински оддел Свети Павле (1297 жители)
 • село Свети Павле (Άγιος Παύλος, Агиос Павлос) (559 жители) новосоздадено
 • село Нова Ираклија (Νέα Ηράκλεια, Неја Ираклија) (698 жители) новосоздадено
 • Општински оддел Ченгенели (480 жители)
 • село Ченгенели (Νέα Γωνιά, Неја Гонија) (454 жители)
 • село Неохораки (Νεοχωράκι) (26 жители) новосоздадено

Општинска единица МудањаУреди

Според пописот од 2001 г., општината Мудања (Δήμος Μουδανιών) има 17 032 жители и ги опфаќа следниве оддели и населени места:

 • Општински оддел Нова Мудања
 
Поранешната општина Мудања на картата на некогашниот округ Халкидик.
 • Општински оддел Ајмама (1377 жители)
 • село Ајмама (Άγιος Μάμας, Агиос Мамас) (1030 жители)
 • село Папа Алони (Παπά Αλώνι) (43 жители) новосоздадено
 • село Портес (Πόρτες) (304 жители)
 • Општински оддел Вромосиртис
 • село Вромосиртис (Άγιος Παντελεήμονας, Агиос Пантелејмонас) (442 жители)
 • Општински оддел Дионисиу (1333 жители)
 • село Дионисиу (Διονυσίου) (503 жители) новосоздадено
 • село Дионисиска Плажа (Παραλία Διονυσίου, Паралија Дионисиу) (736 жители) новосоздадено
 • село Муриес (Μουριές) (94 жители) новосоздадено
 • Општински оддел Зографу
 • село Зографу (Ζωγράφου) (389 жители) новосоздадено
 • Општински оддел Каркара
 • село Каркара (Σήμαντρα, Симандра) (2503 жители)
 • Општински оддел Нова Потидеја
 • село Нова Потидеја (Νέα Ποτείδαια, Неја Потидеја) (1588 жители) новосоздадено
 • Општински оддел Портарија
 • Општински оддел Флогита
 • село Флогита (Φλογητά) (1520 жители) новосоздадено

Општинска единица СофуларУреди

Според пописот од 2001 г., општината Софулар или Триглија (Δήμος Τριγλίας) со седиште во Софулар има 5 888 жителии ги опфаќа следниве оддели и населени места:

 
Поранешната општина Софулар на картата на некогашниот округ Халкидик.
 • Општински оддел Софулар (2946 жители)
 • село Софулар (или Суфулар; Νέα Τρίγλια, Неја Триглија) (2905 жители)
 • село Софуларска Плажа (Παραλία Νέας Τριγλίας, Паралија Нејас Триглијас) (41 жител) новосоздадено
 • Општински оддел Даутли
 • град Даутли и Добрулу (Ελαιοχώρια, Елеохорија) (295 жители)
 • Општински оддел Кара Тепе
 • село Кара Тепе (Νέα Τένεδος, Неја Тенедос) (355 жители)
 • Општински оддел Крини
 • село Крини (Κρήνη) (497 жители)
 • Општински оддел Нова Плагија (1433 жители)
 • село Нова Плагија (Νέα Πλάγια) (1249 жители) новосоздадено
 • село Метохи (Μετόχι) (184 жители) новосоздадено
 • Општински оддел Телекели
 • град Телекели или Тилекели (Πετράλωνα, Петралона) (362 жители)

НаводиУреди

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врскиУреди