Полигеро
Поглед на Полигеро од исток
Поглед на Полигеро од исток
Полигеро is located in Грција
Полигеро
Полигеро (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Полигеро (грчки: Πολύγυρος, Полигирос) — гратче во Егејска Македонија, Република Грција. Се смета за главен град на Халкидик, а има население од 7.459.

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди