Хакпфифел (германски: Hackpfüffel) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009 е дел од општината Брикен-Хакпфифел.

Хакпфифел
Место во Брикен-Хакпфифел
Црквата во Хакпфифел
Црквата во Хакпфифел
Грб на Хакпфифел
Хакпфифел is located in Германија
Хакпфифел
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Брикен-Хакпфифел
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 148 м
Население 262  (31 декември 2006)
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06528
Повик. бр. 034656
Портал www.vwg-goldene-aue.de
Координати 51°25′N 11°11′E / 51.417° СГШ; 11.183° ИГД / 51.417; 11.183Координати: 51°25′N 11°11′E / 51.417° СГШ; 11.183° ИГД / 51.417; 11.183